Тема. Підсумковий
урок за темою “Лексикологія”
Мета. Закріпити
здобуті учнями знання про лексичне значення слова,
збагачувати словниковий запас
школярів, розвивати мовлення,
мислення, пам’ять п’ятикласників, виховувати любов до усної
народної
творчості, рідної мови.
Тип уроку. Закріплення вивченого матеріалу.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Повторення вивченого матеріалу.
1. Бесіда
з учнями
-
Що вивчає лексикологія ?
-
Які слова
називаються однозначними ?
-
Які слова
називаються багатозначними ?
-
Від яких слів
слід відрізняти багатозначні слова ?
-
Які слова
називаються омонімами ?
-
Які слова
називаються синонімами ?
-
Які слова
називаються антонімами ?
2. Перевірка домашньої вправи 573
-
Назвіть
слова-синоніми до слова іти й ставати .
-
Яку роль вони
виконують у тексті ?
3. Перевірка творів-мініатюр “Що таке добро і зло ?”
-
Назвіть використані у творі синоніми й антоніми.
ІІІ. Оголошення теми й
мети
уроку.
ІV. Закріплення вивченого
матеріалу.
4. Робота зі
словником
-
Яке значення
слова називається прямим, а яке переносним ?
-
До поданих
словосполучень підберіть такі словосполучення, в які увійшли б слова з
переносним значенням.
Яскраве сонце, вовчий хвіст, весела
дівчина, кам’яне дно, темна ніч, гіркий полин, гостра стріла, залізний цвях, холодні
ночі.
5. Коментоване письмо
Вітер, неначе парубок у
танці, на всі боки обертав метелицю. Діброва пересварювалась із хуртовиною і
вітром. Хурделиця крутилася на одній нозі, присвистувала і гнала по дорозі
клубки холоднечі.
-
Підкресліть у реченнях синоніми. Поясніть їх значення.
-
Як ще можна
назвати сильний вітер із снігом ? (Заметіль, завірюха, віхола,
сніговійниця, хуга)
-
Чим
відрізняються синоніми ?
6. Пограйтеся зі словами
-
Запишіть
подані синоніми за ступенем зростання.
Багато, сила-силенна, чимало, немало, безліч;
чарівний, гарний, вродливий, прекрасний, чудовий;
гарячий, душний, пекучий, жаркий.
7. Вибірковий
диктант
-
Випишіть
синоніми.
Слова рідненькі я люблю
І ними іншомовні заміню.
Вуаль я назову серпанком,
Вульгарний наречу брутальним.
А замість фарби скажу барви,
Або ж інакше – кольори.
Не вимовлю на фоні, а на тлі
–
Це слово більш близьке мені.
Абсурд для мене нісенітниця,
Екзамен – іспит.
Гарненька етикетка – це ярлик...
Звикай до українського,
До нього ж я з дитинства звик.
-
Чого нас
навчає вірш ? (Любити рідну мову)
-
Доберіть
синоніми до слів іншомовного походження.
Інформація –
армія –
аргумент –
істина –
8. Самостійне
виконання вправи 588
-
Які слова називаються антонімами ?
-
Для чого в
мовленні вживаються антоніми ?
-
Пригадайте
приказки з антонімами.
9. Творче завдання
-
За допомогою
наголосу або великої літери змініть лексичне значення кожного слова.
Брати - надія –
гори - шпак –
сходи - віра –
насип - соловей –
в’язка - кобзар –
-
Як називаються такі слова ?
-
Не змінюючи
закінчень, запишіть із ними кілька речень.
V. Підсумок
уроку.
10. Бесіда
з учнями
-
Які слова називаються синонімами, омонімами, антонімами
?
-
Чи є різниця
між словами-омонімами та багатозначними ? Яка ? Наведіть приклади.
-
Яке значення
слова називають прямим, а яке – переносним ?
11. Домашнє завдання
-
Повторити
правила; вправа 591 (І і ІІ завдання)
Комментариев нет:
Отправить комментарий