Тема. Пряме і переносне
значення слова.
Мета. Формувати в учнів
уміння визначати пряме
й переносне
значення слів ,
доречно і правильно
вживати слова в
переносному значенні ,
збагачувати словниковий запас
школярів, розвивати мислення
й мовлення п’ятикласників,
виховувати любов
до рідної мови.
Тип
уроку. Вивчення нового
матеріалу.
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Повторення вивченого матеріалу.
1. Бесіда
з учнями
-
Що таке
лексика ?
-
Яка наука про
мову вивчає лексичний склад мови ?
-
Яке значення
слова називається лексичним ?
-
Які слова
називаються однозначними ?
-
Які слова
називаються багатозначними ?
2. Перевірка домашнього
завдання
-
Зачитайте
складені речення на тему “Весна”.
-
Чи є серед
вжитих вами слів однозначні ? якщо є, то назвіть.
-
Чому весну
називають зеленокосою, дзвінкоголосою, блакитноокою
?
-
Як ви
гадаєте, названі слова вживаються у властивому їм значенні чи в переносному ?
Чому ?
ІІІ.
Оголошення теми й
мети уроку.
ІV.Вивчення
нового матеріалу.
3. Пояснення
вчителя
-
У
багатозначних словах одне з їх значень є
основним, або прямим, а решта – переносні, або непрямі. Пряме значення слова –
це звичайна назва предмета, властивості, дії. Пряме значення слова те, з яким
воно виникло. Наприклад, золотий годинник – той, що виготовлений із
золота (пряме значення), золота людина - людина, яка варта поваги
(переносне). Переносні значення слів завжди пов’язані з прямим значенням.
4. Усне виконання
вправи 551
5. Самостійне опрацювання
матеріалу підручника на ст. 190
-
В якому стилі найчастіше вживаються слова з переносним
значенням ?
-
Для чого
вживаються слова з переносним значенням ?
6. Вибірковий диктант
-
Запишіть словосполучення, у яких слово вживається в
переносному значенні.
Тонкий папір, тонкий натяк; важкий пакунок, важкий
погляд; мертвий птах, мертвий спокій; гарячий прийом, гарячий борщ; підошва
гори, підошва черевика; небесна блискавка, пластмасова блискавка; крила пісні,
крила орла; отруйне слово, отруйний напій; міська аптека, зелена аптека.
7. Робота з
тлумачним словником
-
Скориставшись
тлумачним словником, з’ясуйте пряме й переносне значення слів. До кожного слова доберіть слово, з
яким воно вживається в переносному значенні.
Ясний ,
похмурий, крило, ятрити,
голод, гомоніти.
8. Робота з
дошкою
-
Утворіть словосполучення з прямим значенням, потім –
переносним.
Холодний (вітер, погляд, повітря) ;
гострий (ніж, погляд, слово, шабля)
;
теплий (вітер, прийом, зустріч,
стосунки) ;
вершина (слави, гори, успіху) ;
ніс (людини, корабля) ;
лисячий (хвіст, усмішка, нора,
хутро).
-
Два словосполучення введіть у самостійно складені
речення.
9. Відредагувати речення
З пучком золотих кучерів навкруги,
золоте чоло, неначе висунуло, з-за діброви, сонце виглянуло.
Сонце виглянуло з-за діброви,
неначе висунуло золоте чоло з пучком золотих кучерів навкруги.
-
Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.
-
Усно складіть
речення з цими словами у прямому значенні.
10. Домашнє завдання
-
Вправа 555 (списати речення, підкреслити слова, вжиті
в переносному значенні, скласти речення з цими словами у прямому значенні);
вивчити правила.
V. Закріплення
вивченого матеріалу.
11.
Гра “Збагати свій
лексикон !”
-
Запишіть та
відгадайте, про що йдеться.
-
Підкресліть
слова, вжиті в переносному значенні.
Золотава, холодна, мінлива,
жовтогаряча, сумна, зажурена, мрійлива, дощова - ... осінь.
Співуча, солов’їна, засмічена, лагідна, літературна, дзвінка,
барвінкова - ... мова.
12. Диктант із
стилістичним завданням (самостійно)
-
Запишіть словосполучення, в яких виділені слова
вживалися б у прямому значенні.
Срібний голос, океан сонця, зажурена пісня,
глуха ніч, сміється зайчик, золота голова.
VІ. Підсумок
уроку.
13.Бесіда
з учнями
-
Яке значення слова називають прямим ?
-
Яке значення
слова називають переносним ?
14. Гра “ Хто
уважніший”
-
Запишіть рядки, в яких усі слова мають переносне
значення.
1. Гострий розум, гострий спис, гостра шабля.
2. Крилатий птах, крилатий вислів, крилата людина.
3. Голова зборів, голова капусти, голова колони.
4. Дощ плаче, море сміється, літо прилетіло.
5. Ліс дрімає, дитина дрімає, зима ридає.
Комментариев нет:
Отправить комментарий