Тема. Групи слів
за значенням. Омоніми, синоніми,
антоніми.
Мета. Формувати в учнів уміння
визначати зазначені групи
слів,
доречно вживати
синоніми й антоніми
в мовленні ,
активізувати словниковий
запас школярів , розвивати
мовлення, мислення, пам’ять
учнів, виховувати любов до
рідної мови, до скарбів усної
народної творчості.
Тип
уроку. Вивчення нового матеріалу.
Обладнання : підручник,
таблиця “Групи слів за значенням” .
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Повторення вивченого матеріалу.
1. Бесіда
з учнями
-
Що вивчає лексикологія ?
-
Які слова
називаються однозначними ?
-
Які слова
називаються багатозначними ?
-
Яке значення
слова називається прямим ?
-
Яке значення
слова називається переносним ?
2. Перевірка домашнього
завдання (вправа 555)
-
Для чого у
мові вживаються слова з переносним значенням ?
ІІІ.
Оголошення теми й
мети уроку
(за таблицею “Групи слів за
значенням”)
ІV. Вивчення
нового матеріалу.
1. Розповідь
учителя
-
Від багатозначних слів слід відрізняти слова, які
збігаються за своїм звучанням та написанням – омоніми.
Наприклад: дівоча коса - піщана коса – гостра коса;
тепла байка – весела байка;
веселий бал – високий бал.
Слова-омоніми у своєму лексичному
значенні не мають нічого спільного.
2. Робота з
підручником
-
Усне виконання вправи 560.
-
Самостійне
опрацювання матеріалу підручника на ст. 193
3.Робота
з дошкою
-
Спишіть, вставляючи пропущені слова.
Коси, ... ,
поки роса. Рости, ... , до пояса. Жовтий ...
вже опадає, падає додолу, а чумаки вертаються із Криму додому. ...
не знайшов адресата, ... повернувся назад.
-
Поясніть значення вставлених слів.
-
Як
називаються такі слова ? (Омонімами)
4. Пояснення вчителя
-
Омоніми
бувають повними і неповними. Повні омоніми збігаються у всіх формах, належать
до однієї частини мови, однакові за вимовою і написанням.
Неповні омоніми – омофони, омографи,
омоформи.
Омофони – слова, що однаково звучать,
але по-різному пишуться.
Уранці – у ранці
сонце – сон це
Орел – орел
греби - гриби
Омографи – слова, що однаково
пишуться, але звучать по-різному.
Замок – замок
дорога – дорога
атлас – атлас
Омоформи – слова, які збігаються за
звучанням і написанням у певній формі.
Три зошити – три рукою
світило у вічі –
світило небесне
Омоніми використовують при складанні
каламбурів (жартів, в основу яких покладено використання однакових або подібних
за звучанням, але різних за лексичним значенням слів).
5. Ігри з
омонімами
-
Записати слова-омоніми, пояснити їх значення.
У таксі спитала такса: “Яка
у вас нині такса ?”
Ну й поживна риба кілька !
Щоб наїстись треба кілька.
Якою косою трави не накосиш ?
(Дівочою)
На якій лаві не всидиш ?
(Вулканічній)
Яка міна не зривається ? (Кисла)
З якої байки плаття не пошиєш ?
(Літературної)
Який тур не цікавить зоологів ?
(Шаховий)
1. Бесіда з учнями за таблицею “Групи слів за
значенням”
-
Які слова називаються синонімами ?
-
Які слова
називаються антонімами ?
2. Самостійне опрацювання матеріалу підручника на ст.
194
3. Усне виконання вправи 563
4. Колективне виконання вправи 57
V.
Закріплення вивченого матеріалу .
11. Доповнити
прислів’я
-
Запишіть
прислів’я , вставляючи на місці крапок антоніми.
Боязливому
по вуха, ... по коліна.
Зробив на кішку мале, а на собаку
... .
Шиє та ... , а все ниткам горе.
Ситий . . . не
товариш .
Весна красить квітами,
. . . плодами.
Гірко поробиш - . . .
з’їси .
12. Гра
“ Хто більше”
-
Продовжіть
синонімічні ряди.
Говорити
– розмовляти, балакати, . . .
Хоробрий –
сміливий, відчайдушний, . . .
Йти - шкандибати, човгати, . . .
-
Поясніть,
коли кажуть крокує , а коли – ступає , про кого кажуть тупцює,
а про кого - човгає,
чалапає.
VІ. Підсумок
уроку.
13. Домашнє
завдання
Вправа 575 (із поданих
слів утворити синонімічні
ряди); записати 3 – 4 прислів’я з
антонімами ; вивчити правила.
14.
Бесіда з учнями
-
Які слова називаються омонімами ?
-
Які слова
називаються синонімами ?
-
Які слова
називаються антонімами ?
Комментариев нет:
Отправить комментарий