8 клас
Тема.
Речення з кількома рядами однорідних членів.
Мета.
Дати учням поняття про речення з кількома рядами однорідних членів, виробляти
вміння і навички знаходити однорідні члени речення, різні ряди однорідних
членів в одному реченні, правильно ставити розділові знаки при однорідних
членах речення, розвивати творчі вміння складати речення з кількома рядами
однорідних членів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу виховувати найкращі людські
чесноти, любов до рідної землі.
Тип
уроку. Комбінований.
Обладнання:
мультимедійна презентація, роздатковий дидактичний матеріал (індивідуальні
картки), підручник.
Форми
та методи роботи: індивідуальна робота, фронтальне опитування, робота з
підручником, система тренувально-творчих вправ, робота в парах.
Перебіг
уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
1. Закінчіть
речення.
1. Однорідними
називаються члени речення, які … (відповідають
на одне питання, стосуються одного слова, характеризують за тією самою ознакою)
2. Однорідні
члени речення вимовляються з інтонацією
… або … (переліку
або протиставлення)
3. Однорідними
можуть бути такі члени речення … (головні
та другорядні)
4. Однорідні
члени речення можуть бути … та …. (поширеними та непоширеними)
5. Однорідні
члени речення можуть поєднуватися … ,
… та … зв’язком. (сполучниковим,
безсполучниковим та мішаним)
2. Доповніть
схеми.
1. О О
О О.
2. і
О і О і О і О.
3. О
і О.
4. О
або О.
5. О
але О.
6. О
і О О і О О і О.
3. Коментоване
письмо.
Записати
речення, підкреслити однорідні члени речення, пояснити вживання розділових
знаків, однорідні члени речення зобразити схематично.
Пісня
і праця – великі дві сили.(І.Франко.)
Праця, любов і знання – одвіку трійця свята.(Д.Загул.)
Ми маємо право на сум і любов, на щастя, на сонце і трави.(В.Симоненко) До людей неси і посмішку, і сміх, і розраду, і
пораду. (М.Стельмах.)
4. Синтаксичний
розбір речення.
Не зобудь ні старця, ні дитину,
поділись останнім сухарем. (М.Луків.)
(Речення
розповідне, неокличне, просте, односкладне, узагальнено-особове, поширене,
повне, ускладнене однорідними присудками та додатками.)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Сьогодні на уроці ви повинні
навчитися виділяти в реченні ряди однорідних членів, закріпити вміння вживати
розділові знаки при однорідних членах речення та складати речення з кількома
рядами однорідних членів.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
5. Робота
з підручником.
Опрацювання
матеріалу підручника стор. 162.
6. Графічний
запис речень.
Визначити
ряди однорідних членів речення і записати у вигляді схеми.
1. Ніжно
і радісно хиляться до нас кущі і дерева. ( О і О … О і О).
2. За
правду й віру шана і повага жде тебе. ( О й О …О і О )
3. Україна
– це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці,
медовії та молочнії ріки. ( О і О, О,
О, О, … О й О … О )
4. І
разом з квіткою, травинкою малою в моїй душі щось сходить і росте.
( О, О … О і О )
5. Лише
гуртом і пущі, і пустині з піснями, з гуком можна перейти.
(
і О, і О … О, О )
6. Як
не любити зими сніжно-синьої на Україні моїй, саду старого в пухнастому інеї,
сивих, веселих завій. ( О, О, …О, О, .. О)
7.
Проблемне завдання
Чи можна вважати реченнями з кількома
рядами однорідних членів такі речення:
На поля, дороги і стежинки падають і
падають сніжинки.
Над городами, журавлями і підсиненими
оселями тремтить тихий росяний ранок.
8.
Творче моделювання.
Перебудувати
подані речення так, щоб у них стало два ряди однорідних членів речення.
Зразок. Насторожено
шумів ліс. – Притишено й насторожено шуміли ліси та луги.
Надворі
розцвітав ранок. Від подиху вітру зашелестіли дуби. Чути голоси пташок.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
9. Робота
в парах.
У поданому уривку із тексту поставити пропущені
букви та розділові знаки.
Пояснити подвійне написання слова людина.
Ти народився людиною. Але Людиною треба
стати. Справжня людина виражає себе в переконан..ях прагнен..ях
у ставлен..і до людей і до самої себе. Сила духу як моральна доблесть
почина..ться з віри в св..ятині нашої Вітчизни народу. Суть духовного життя
громадянина повинна бути в захоплен..і красою людини й красою ідеї у прагнен..і
стати справжнім патріотом справжнім борцем. (За
В.Сухомлинським.)
10.
Бесіда за поданим текстом.
Яку людину можна
назвати Людиною з великої літери?
Які святині цінує
український народ?
Кого називають
патріотом.
11.
Самодиктант
Любіть
Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її вічно живу і нову, і мову
її солов’їну. (В.Сосюра)
Визначте ряди однорідних членів речення. (3)
VІ. Підсумок уроку.
11.
Домашнє завдання.
Вивчити
правила стор. 162, виписати з художньої літератури 4-5 речень із кількома
рядами однорідних членів.
Комментариев нет:
Отправить комментарий