Тема. Застарілі слова .
Неологізми
Мета. Дати шестикласникам поняття
про архаїзми та
неологізми,
вчити знаходити їх
у тексті й доречно
вживати у мовленні ;
розвивати мовлення
й мислення учнів ,
збагачувати
словниковий запас
школярів; виховувати любов
до рідної
мови.
Тип уроку. Вивчення нового
матеріалу.
Обладнання: підручники,
репродукція картини І. Рєпіна “Запорожці”
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Повторення вивченого матеріалу.
1. Бесіда
з учнями
-
Що вивчає
лексикологія ?
-
Що таке
лексика ?
-
На які групи
ділиться лексика за вживанням ?
-
На які групи
діляться слова за походженням ?
2. Перевірка домашньої
вправи 57
-
Які правила
написання слів іншомовного походження ви
знаєте ?
3. Словниковий диктант
Бензин, горизонт, історія, диктант, директор,
діагональ, диктор, диригент, ванна, комісія, манна, клас, група, панна, нетто,
брутто, алея, бюро, миш’як, ін’єкція, комп’ютер.
ІІІ.
Оголошення теми й мети уроку.
ІV. Вивчення
нового матеріалу.
4. Розповідь
учителя
-
Слова, як і
люди, бувають “старі” й
“молоді” . Життя змінюється, щось відходить, щось з’являється нове .
Разом з предметами відходять старі й з’являються нові назви.
5. Усне виконання вправи
59
-
Прочитайте речення. Подумайте, які з виділених слів
можна вважати застарілими, а які – новими .
6. Пояснення вчителя
-
Слова, які
відійшли з активного вжитку називаються застарілими, а ті, що з’явилися недавно в нашій мові
– неологізмами. З часом неологізми стають загальновживаними. У художній
літературі інколи зустрічаються авторські неологізми.
7. Опрацювання матеріалу
підручника (сторінка 34)
8. Вибірковий диктант
-
Випишіть застарілі слова.
Тільки тупіт, пил над степом чистим. Все зникає і
зринає знов: над списами гордо й урочисто плине малинова корогв. Тихо. Військо
ніби на молитві, ніби ноги в землю уросли. Прапор, що водив у люті битви, у
курінь козацький понесли. Тут вози і зброя, люди й коні. Вогнище. У казанах
куліш. Янголами на святій іконі просто неба розгорнувся кіш.
9. Творче завдання
-
Розгляньте репродукцію картини І. Рєпіна “Запорожці”.
-
Які застарілі
слова ви використали б, розповідаючи про зображене на картині?
-
Запишіть ці
слова. 3 – 4 з них уведіть у речення.
Для довідок. Кошовий, отаман, сотник, курінний, писар, каламар,
кобза, каламайка, китайка, жупан, свита, оселедець, самопал, пістоль.
10. Робота з
підручником
( колективне виконання вправи 61)
-
До поданих
застарілих слів доберіть синоніми – загальновживані слова. При труднощах у з’ясуванні лексичного значення
застарілого слова звертайтесь до тлумачного словника.
V. Закріплення
вивченого матеріалу.
11. Розподільний диктант
-
Запишіть слова у два стовпчики: у перший – застарілі слова, у другий –
неологізми.
Коралі, астронавт, жупан, ступа, космодром,
гелікоптер, коледж, корсетка, рать, водолаз.
-
Поясніть значення записаних слів.
12. Розгадування кросворду
(виконання вправи 65)
-
Пояснення слів-неологізмів запишіть у вигляді
словникових статей .
13. Коментоване письмо
Збирають світлі золоті меди веселокрилі та прозорі бджоли. Небо розпросторилось
високо, бджоли в квітограєві гудуть. Ненавиджу темне життєве болото, я в душу
таємне ловлю сонцезлото. Журавлиниться просинь, баболітиться осінь.
-
Підкресліть у
записаних реченнях авторські неологізми.
VІ. Закріплення
вивченого матеріалу.
14. Бесіда з
учнями
-
Які слова називаються застарілими ?
-
Для чого в
художніх творах автор використовує застарілі слова ?
-
Які слова
називаються неологізмами ?
15. Домашнє завдання
(диференційоване)
-
Вивчити правила на сторінці 34 .
-
Виконати
письмово вправу 60 (для слабших учнів) .
-
Складіть
розповідь про подорож на іншу планету, використовуючи неологізми ( для
сильніших учнів) .
Комментариев нет:
Отправить комментарий