Тема. Лексичне значення слова. Ознайомлення з тлумачним словником
Мета. Формувати в
учнів уміння розрізняти лексичне й
граматичне значення слова, з’ясовувати
лексичне
значення за словником,
збагачувати словниковий
запас п’ятикласників, розвивати мислення
та
мовлення
учнів, виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, тлумачний словник,
вірш Д.Білоуса
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда
з учнями
( На дошці записані слова йокга ,
окгай , гайок , онцес , цесон , сонце )
-
З-поміж
поданих сполучень звуків вказати лише ті, які є словами.
-
Що вони
означають?
-
Чи існують
слова без значень?
-
Чи існують
значення без звукової оболонки?
-
Чи передає
звукова оболонка властивості предмета?
2.Розповідь учителя
-
Уже в глибоку
давнину людей хвилювало питання, чи пов’язана назва предмета з його властивостями.
Філософи стародавньої Греції, сперечаючись, навіть поділилися на два табори.
Одні казали: так, слово має не випадкову назву, воно відбиває властивості
предмета. Це характерно навіть для звуків, з яких складається слово. Якщо в
слові є звук /р/, казали вони, то це слово обов’язково називає щось тверде, грубе, жорстке, а якщо
/л/ - то м’яке,
плавне, ніжне.
Інші вчені стародавньої Греції були переконані, що
слова – це випадкові назви, закріплені за предметами і ніякого стосунку до
властивостей предмета не мають.
Помилялися вчені як першої, так і другої
групи. У слові слід розрізняти зовнішню (звукову) оболонку і зміст. Звукова
оболонка властивостей предмета не передає. Це дійсно випадковий знак, прийнятий
у певному колективі. Проте слово вважається значущою одиницею мови, тобто
такою, яка, крім звучання, має ще й значення. У слові можуть бути значення двох
типів - граматичні й лексичні, які розглядаються
відповідними розділами мовознавства. Лексичне (внутрішнє) значення слова – те,
що воно означає.
ІІІ.
Оголошення теми і
мети уроку.
ІV. Вивчення
нового матеріалу.
3.Опрацювання матеріалу підручника
Лексичне значення – це те, що означає слово.
Граматичне значення вказує на приналежність слова до певної частини мови
і на його граматичні ознаки. Граматичне значення слова виражає його закінчення,
а лексичне – основа.
-
Де
пояснюється лексичне значення слова?
4.Зачитування вірша
Д.Білоуса “Клумачний словник”
-
Який словник
називають тлумачним?
5. Робота з тлумачним
словником
-
За тлумачним
словником з’ясуйте лексичне значення поданих слів.
2-3
слова введіть до самостійно складених
речень.
Плесо,
водограй, гречний, верес, глиця, вересень.
6.Розповідь учителя з елементами бесіди
-
Чи знаєте ви,
чому місяць вересень має таку назву? У народі кажуть: вересень красне літо проводжає, а золоту
осінь зустрічає. Є припущення, що назву
місяць дістав за буйне цвітіння у гаях медоносного вересу. Білоруси теж називають його вересень. Він же –
золотоцвіт, багрянець. Відомі й такі поетичні назви: вечір року, первісток
осені.
-
В якому
словнику можна прочитати про походження
слів?
7.
Гра “Кросворд”
-
За поданими
лексичними значеннями назвати й записати слова. З’ясувати граматичне значення кожного зі слів.
1. Молодий вік між дитинством і зрілістю. (Юність)
2. Який складається з тісно з’єднаних частин, без щілин. (Щільний)
3. Перша вистава п’єси в
театрі, циркової, естрадної, концертної програми. (Прем’єра)
4. Керувати, вести за собою. (Очолювати)
5. Накинувши на плечі, не всуваючи рук у рукава. (Наопашки)
8.Робота
з дошкою
-
Переписати,
на місці крапок вставляючи пропущені букви. З’ясувати лексичне значення виділених слів, у разі
потреби звернутися до тлумачного словника. Визначити граматичне значення
кожного із цих слів.
Посади
калину, хай коралі-грона нах...ляють низько до з...млі гілля, хай під
сонцем стигнуть ягоди ч...рвоні, щедрим урожаєм повниться з...мля. Над самим
краєм поля колиш...ться клапоть
туману, вб...рає в себе сонце, рожевіє і невідомо де зн...кає, може,
спускається на ч...рвоний сап’ян
гречки і кладе не нього свою во...кувату ніжність барв.
V. Підсумок
уроку.
9. Бесіда
з учнями
-
Що таке
лексика ?
-
Яке значення
слова називають лексичним ?
-
Яке значення
слова називають граматичним ?
-
Як
називається наука про мову, що вивчає її словниковий склад ?
10.Домашнє завдання
- Вивчити правила, виконати вправу 533
(письмово), усно пояснити, якого значення в прислів’ях надається
слову; записати 2-3 прислів’я про слово.
Комментариев нет:
Отправить комментарий